Mitochondria

Zespół przewlekłego zmęczenia

Fibromialgia


Mitochondria są mądrością natury

Fibromialgia i zespół przewlekłego zmęczenia to zaburzenia, w których wiele badań wskazuje na uszkodzone mitochondria jako istotny składnik etiologii tych dwóch stanów.

Wolne rodniki są normalnymi produktami ubocznymi metabolizmu mitochondrialnego - oddychania, gdzie struktury te są jednocześnie wyposażone w antyoksydacyjne składniki odżywcze i enzymy, które usuwają wolne rodniki do wody i CO2.

Jest to zrównoważony system, o ile występuje zdrowe spożycie składników odżywczych, przeciwutleniaczy i nie występuje nadprodukcja wolnych rodników.

Jeśli jednak nie ma wystarczającej ilości antyoksydantów i enzymów, aby odtruć podwyższony poziom wolnych rodników, będzie to skutkowało ostatecznie niedoborem energii wytwarzanej przez mitochondria i mutacjami DNA w ich wnętrzu.

Kolejne mutacje, powstające w wyniku podziału mitochondriów, szybko stworzą obszerną populację wadliwie działających centrów energetycznych, co będzie skutkowało niedoborem ATP do wszystkich procesów zachodzących w ciele.

Przy uszkodzeniu mitochondrialnego DNA na poziomie 40% odczuwa się: nieustanne zimno w organizmie, spadek odporności, brak tolerancji dla alkoholu, wzrost wagi ciała niewynikający z diety.

Uszkodzenia sięgające 60% to wartość krytyczna, która prowadzi do poważnych zaburzeń - np zespół chronicznego zmęczenia.

Jak naturalnie wspomóc działanie mitochondriów?

  • Ekspozycja na zimo! - morsowanie, zimne kąpiele - zwiększają stężenia białka PGC1α, które wpływa na tworzenie się mitochondriów
  • Aktywność fizyczna ! - większa zapotrzebowanie na energię i podnosi produkcję mitochondriów
  • Okresowe posty! –Intermittent Fasting (np 18h bez jedzenia, 6h jedzenia) - powoduje syntezę NAD+ oraz stymuluje mitochondria do szybszej produkcji ATP
  • Dieta ketogenna! - sprzyja szybkości syntezy białek i czynników, które wspomagają kondycję mitochondriów
  • Suplementy! - rozpisane w szkoleniu

Aurela Daktera

Natural Physician, irydolog, absolwentka British School of Natural Medicine w UK oraz Functional Medicine University, obecnie w trakcie doktoratu z irydologii.

Od 2015 roku zajmuje się medycyną funkcjonaną i irydologią zbierając doświadczenie pracy z ludźmi i szukając przyczyn dolegliwości i pracując z nimi.

Obecnie całkowicie zadedykowana holistycznej pracy z człowiekiem.

Pasjonatka wypraw górskich, książek przygodowych - szczególnie o dalekiej Syberii, kąpieli w lodowatej wodzie i kontaktu z Naturą.


Pozostałe materiały dostępne na stronie