Mitochondria

Zespół przewlekłego zmęczenia

Fibromialgia


Mitochondria są mądrością natury

Fibromialgia i zespół przewlekłego zmęczenia to zaburzenia, w których wiele badań wskazuje na uszkodzone mitochondria jako istotny składnik etiologii tych dwóch stanów.

Wolne rodniki są normalnymi produktami ubocznymi metabolizmu mitochondrialnego - oddychania, gdzie struktury te są jednocześnie wyposażone w antyoksydacyjne składniki odżywcze i enzymy, które usuwają wolne rodniki do wody i CO2.

Jest to zrównoważony system, o ile występuje zdrowe spożycie składników odżywczych, przeciwutleniaczy i nie występuje nadprodukcja wolnych rodników.

Jeśli jednak nie ma wystarczającej ilości antyoksydantów i enzymów, aby odtruć podwyższony poziom wolnych rodników, będzie to skutkowało ostatecznie niedoborem energii wytwarzanej przez mitochondria i mutacjami DNA w ich wnętrzu.

Kolejne mutacje, powstające w wyniku podziału mitochondriów, szybko stworzą obszerną populację wadliwie działających centrów energetycznych, co będzie skutkowało niedoborem ATP do wszystkich procesów zachodzących w ciele.

Przy uszkodzeniu mitochondrialnego DNA na poziomie 40% odczuwa się: nieustanne zimno w organizmie, spadek odporności, brak tolerancji dla alkoholu, wzrost wagi ciała niewynikający z diety.

Uszkodzenia sięgające 60% to wartość krytyczna, która prowadzi do poważnych zaburzeń - np zespół chronicznego zmęczenia.

Jak naturalnie wspomóc działanie mitochondriów?

  • Ekspozycja na zimo! - morsowanie, zimne kąpiele - zwiększają stężenia białka PGC1α, które wpływa na tworzenie się mitochondriów
  • Aktywność fizyczna ! - większa zapotrzebowanie na energię i podnosi produkcję mitochondriów
  • Okresowe posty! –Intermittent Fasting (np 18h bez jedzenia, 6h jedzenia) - powoduje syntezę NAD+ oraz stymuluje mitochondria do szybszej produkcji ATP
  • Dieta ketogenna! - sprzyja szybkości syntezy białek i czynników, które wspomagają kondycję mitochondriów
  • Suplementy! - rozpisane w szkoleniu

Aurela Daktera

Aurela Daktera, Kliniczny Irydolog (Dr), Specjalista Klawiterapii, Certyfikowany Praktyk Medycyny Funkcjonalnej (Functional Medicine University), absolwentka British School of Natural Medicine UK.

Od 2016 roku poświęca się praktyce medycyny funkcjonalnej i irydologii, zdobywając doświadczenie w pracy z ludźmi oraz obserwując dysfunkcje w ciele poprzez analizę tęczówki, łącząc ją z oceną wyników badań laboratoryjnych i wywiadów. Inspiracją do rozpoczęcia programu doktorskiego z irydologii w 2021 roku były jej własne doświadczenia, które ukończyła w 2024 roku, zdobywając tytuł doktora nauk medycznych.

W jej dziedzinie działalności znajdują się medycyna funkcjonalna, irydologia, klawiterapia, psychosomatyka, hipnoterapia i formy miękkiej regresji, medycyna informacyjna, działalność szkoleniowa… oraz wiele innych.

Jest pasjonatką wędrówek górskich, czytania przygodowych książek o Syberii, miłośniczką lodowatych kąpieli i wielbicielką kontaktu z Naturą.


Pozostałe materiały dostępne na stronie