Fibromialgia i zespół przewlekłego zmęczenia to zaburzenia, w których wiele badań wskazuje na uszkodzone mitochondria jako istotny składnik etiologii tych dwóch stanów.
Wolne rodniki są normalnymi produktami ubocznymi metabolizmu mitochondrialnego - oddychania, gdzie struktury te są jednocześnie wyposażone w antyoksydacyjne składniki odżywcze i enzymy, które usuwają wolne rodniki do wody i CO2.
Jest to zrównoważony system, o ile występuje zdrowe spożycie składników odżywczych, przeciwutleniaczy i nie występuje nadprodukcja wolnych rodników.
Jeśli jednak nie ma wystarczającej ilości antyoksydantów i enzymów, aby odtruć podwyższony poziom wolnych rodników, będzie to skutkowało ostatecznie niedoborem energii wytwarzanej przez mitochondria i mutacjami DNA w ich wnętrzu.
Kolejne mutacje, powstające w wyniku podziału mitochondriów, szybko stworzą obszerną populację wadliwie działających centrów energetycznych, co będzie skutkowało niedoborem ATP do wszystkich procesów zachodzących w ciele.
Aurela Daktera, Kliniczny Irydolog (Dr), Specjalista Klawiterapii, Certyfikowany Praktyk Medycyny Funkcjonalnej (Functional Medicine University), absolwentka British School of Natural Medicine UK.
Od 2016 roku poświęca się praktyce medycyny funkcjonalnej i irydologii, zdobywając doświadczenie w pracy z ludźmi oraz obserwując dysfunkcje w ciele poprzez analizę tęczówki, łącząc ją z oceną wyników badań laboratoryjnych i wywiadów. Inspiracją do rozpoczęcia programu doktorskiego z irydologii w 2021 roku były jej własne doświadczenia, które ukończyła w 2024 roku, zdobywając tytuł doktora nauk medycznych.
W jej dziedzinie działalności znajdują się medycyna funkcjonalna, irydologia, klawiterapia, psychosomatyka, hipnoterapia i formy miękkiej regresji, medycyna informacyjna, działalność szkoleniowa… oraz wiele innych.
Jest pasjonatką wędrówek górskich, czytania przygodowych książek o Syberii, miłośniczką lodowatych kąpieli i wielbicielką kontaktu z Naturą.